W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady AGRIFISH – dalsze rozmowy o sytuacji w rolnictwie

30.04.2024

O dalszych działaniach związanych z obecną sytuacją w rolnictwie oraz o sprawach rolnych związanych z handlem rozmawiał minister Czesław Siekierski podczas wczorajszego posiedzenia Rady AGRIFISH w Luksemburgu.

Sala plenarna podczas obrad (fot. European Union)

Obecna sytuacja w rolnictwie

Ministrowie państw członkowskich dyskutowali na temat działań, które należy podjąć w obecnej, kryzysowej sytuacji w rolnictwie. Polska poparła postulat niemieckiej delegacji, która przedstawiła notę na temat zwiększenia limitu pomocy de minimis.

Stanowisko Polski

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że zmiany wprowadzone w Zielonym Ładzie są w dużej mierze reakcją UE na postulaty protestujących rolników. Podkreślił, że należy wrócić do dyskusji nad pozostałymi propozycjami uproszczeń zgłoszonymi przez państwa członkowskie w lutym br.

– Podtrzymujemy postulat nielimitowanego zgłaszania zmian, które nie mają wpływu na cele końcowe planów, dla wszystkich interwencji planu strategicznego, w tym dla płatności bezpośrednich – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister Siekierski dodał, że czas zatwierdzania zmian planów strategicznych przez Komisję powinien być skrócony – z trzech do jednego miesiąca.

Przedstawiciel polskiej delegacji zauważył również, że dotychczasowe działania dotyczące łańcucha żywnościowego nie przyniosły oczekiwanego wzmocnienia pozycji rolników.

– Rolnik jest najsłabszym ogniwem w łańcuchu żywnościowym i nie ma wpływu na ceny oraz marże. Powinniśmy zweryfikować dobre praktyki oraz rozwiązania wprowadzone w tym zakresie w państwach członkowskich i przejrzeć regulacje, które dotyczą transmisji cen i podziału marż – zauważył minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Dopiero taka analiza pozwoli na właściwe przygotowanie propozycji na szczeblu unijnym – dodał minister Siekierski.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że nowe rozwiązania nie mogą negatywnie wpływać na międzynarodową konkurencyjność unijnego sektora rolno-spożywczego i nie powinny zwiększać obciążeń administracyjnych.

Minister Siekierski poparł stanowisko Austrii dotyczące potrzeby wydłużenia czasu na wdrożenie rozporządzenia ws. wylesiania (EUDR).

Stanowisko Polski dotyczące handlu

Minister Siekierski przedstawił polskie propozycje, dzięki którym umowy handlowe będą nie tylko korzystne dla rolników, lecz także akceptowalne dla społeczeństwa.

Przewodniczący polskiej delegacji zaznaczył, że w relacjach UE z jej partnerami należy przestrzegać zasady wzajemności i równowagi wymiany koncesji handlowych, szczególnie w stosunku do krajów kandydujących do UE –Ukrainy, Mołdawii i krajów Bałkanów Zachodnich.

– Dodatkowe koncesje w dostępie do rynku UE dla tych krajów powinny być uwarunkowane poprawą dostępu unijnego eksportu do ich rynków. Powinny również być związane z dostosowaniem przepisów tych krajów do prawa UE w zakresie standardów i wymogów produkcji rolnej – powiedział minister Siekierski.

Minister zauważył, że w postanowieniach, które dotyczą liberalizacji taryfowej negocjowanej z krajami trzecimi, należy uwzględniać wrażliwości produktów rolnych, a do umów trzeba włączyć zapisy dotyczące bilateralnej klauzuli ochronnej, uwzględniającej specyfikę sektora rolnego.

– Takiej klauzuli zabrakło np. w umowie stowarzyszeniowej (DCFTA) z Ukrainą, co dziś stanowi duże wyzwanie – przypomniał polski minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Roczne sprawozdania z realizacji celów WPR

Na podstawie informacji przekazanych przez Komisję Europejską, unijni ministrowie wymienili poglądy na temat rocznych sprawozdań, w których informują o postępach we wdrażaniu WPR.

– Tegoroczne sprawozdanie obejmuje dopiero pierwszy rok wdrażania Planu Strategicznego, dlatego nie możemy podzielić się wieloma doświadczeniami z przygotowania tego sprawozdania – powiedział minister Siekierski.

Szef polskiej delegacji zaznaczył, że pierwszy rok wdrażania Planu pokazał, że niezbędne są zmiany, które lepiej odpowiedzą na potrzeby, wynikające z sytuacji po pandemii COVID 19, ze skutków wojny w Ukrainie oraz z pojawiających się wyzwań.

Biogospodarka jako ważny element programu prac kolejnej Komisji Europejskiej

Delegacja Finlandii, w imieniu kilkunastu państw członkowskich, w tym Polski, przedstawiła notę na temat biogospodarki, która powinna stanowić ważny element programu prac kolejnej KE.

Minister Czesław Siekierski, poinformował, że Polska pozytywnie ocenia tę inicjatywę.

– Widzimy potrzebę przedyskutowania roli biogospodarki w realizacji unijnych strategii, w ramach przyszłego programu prac Komisji Europejskiej – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Szef polskiej delegacji stwierdził, że przyszła Komisja powinna również brać pod uwagę potencjał biogospodarki w rozwoju i poprawwie dochodowości gospodarstw rolnych.

Minister podkreślił, że wsparcie WPR powinno pozostać ukierunkowane na cele związane z produkcją żywności.

– Trzeba dostrzegać znaczenie rozwoju biogospodarki – nie tylko dla gospodarstw rolnych, ale też dla obszarów wiejskich borykających się z niewystarczającą liczbą miejsc pracy dobrej jakości – zaznaczył minister Siekierski.

Spotkania na marginesie posiedzenia Rady

Na marginesie Rady AGRIFISH minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski odbył spotkania bilateralne z ministrem rolnictwa Finlandii na temat statusu ochrony wilka oraz na temat ewentualnego wpisania przez Komisję Europejską norki amerykańskiej na listę gatunków inwazyjnych.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}